Reviews of Hotels, Flights and Vacation Rentals
Centrum multimedialne

Newsroom

Zasady dotyczące przeciwdziałania fałszowaniu treści

Nasze podejście do przeciwdziałania fałszowaniu treści

Utworzyliśmy społeczność, której członkowie mogą czytać swoje recenzje, a następnie na ich podstawie planować i rezerwować wymarzone podróże. Co pewien czas ktoś próbuje oszukać nasz system, starając się opublikować fałszywą recenzję. W związku z tym doszliśmy do wniosku, że warto objaśnić nasze stanowisko, zasady oraz działania, jakie podejmujemy, aby wykryć, zablokować oraz usunąć tego typu treści. Poniżej wyjaśniamy, jakimi wartościami się kierujemy.

Naszym zdaniem najlepsze porady pochodzą od innych podróżnych.

Użytkownicy strony Tripadvisor mogą przesyłać recenzje pobytów hotelowych, a także odwiedzonych restauracji oraz atrakcji. Przez ostatnie 15 lat napisali ponad 760 milionów recenzji i opinii dotyczących obiektów znajdujących się w praktycznie wszystkich krajach na świecie.

Wierzymy w prawo do pisania.

Społeczność Tripadvisor wie naprawdę dużo, a każdy z naszych 490 milionów użytkowników, którzy odwiedzają nas co miesiąc, ma prawo do wyrażenia swojej opinii bez żadnych obaw. Gdy korzystasz z usług hotelu czy restauracji, masz fundamentalne prawo do opisania swoich wrażeń. Jesteśmy bardzo dumni ze społeczności, którą udało nam się zbudować. Dzięki niej nasi klienci mogą korzystać z tego prawa.

Uważamy, że każda opina jest ważna — nie tylko osób, które zapłaciły rachunek. Jeżeli w kolacji w restauracji uczestniczyło 12 osób, każda z nich powinna mieć prawo do wyrażenia swojego zdania. To są właśnie wartości, którymi się kierujemy.

Z uwagi na to, że dzielenie się wrażeniami jest fundamentalnym prawem użytkowników, decyzja o usunięciu recenzji z naszej strony nie jest podejmowana lekkomyślnie. Łatwo ulec pokusie cenzury i usuwać recenzje, z którymi kierownictwo obiektu się nie zgadza. Jest to sprzeczne z naszymi zasadami, które mówią, że klienci korzystający z usług obiektów mają prawo do opisywania swoich wrażeń.

Dlatego przed przesłaniem opinii na stronę Tripadvisor wymagamy od recenzentów, aby potwierdzili, że opisywane wrażenia są ich własnymi, jednak nie weryfikujemy prawdziwości tych informacji u przedstawicieli innych firm.

Uważamy, że każdego obowiązują te same zasady. Przedstawiciele firm nie mogą zmusić redaktorów strony Tripadvisor do ulepszenia swoich recenzji, poprawy ocen czy zmiany pozycji zajmowanej w rankingu podróżnych.

Treści przesyłane na stronę Tripadvisor przechodzą specjalny proces moderacji. Są one poddawane działaniu algorytmów zastrzeżonych prawem patentowym, które obliczają pozycję obiektu w danym dniu w naszym rankingu. Omawiane procesy i algorytmy są stosowane do wszystkich treści, zażaleń i obiektów. Nigdy nie traktowaliśmy i nie będziemy traktować w sposób szczególny naszych reklamodawców ani nikogo innego.

Naszym zdaniem firmy, które nie stosują się do tych zasad, powinny być karane.

Przedstawiciele firm wiedzą, że klienci, podejmując decyzje związane z podróżą, w dużym stopniu polegają na recenzjach. Niestety przez 15 lat zdarzało nam się spotkać z sytuacjami, w których nieuczciwe firmy postępowały w niedozwolony sposób, aby przyciągnąć większą liczbę klientów. Nasza definicja oszukiwania obejmuje przesyłanie pozytywnych recenzji własnego obiektu (lub zlecanie tego innym) albo pisanie negatywnych opinii o konkurencji.

Takie działania noszą znamiona oszustwa. Publikowanie fałszywych recenzji narusza zasady korzystania ze strony Tripadvisor, a także przepisy dotyczące przeciwdziałania nieuczciwej konkurencji i (lub) przepisy o ochronie praw konsumenckich w wielu krajach. Inwestujemy mnóstwo czasu, wysiłków i środków finansowych w wykrywanie oraz blokowanie działań niezgodnych z zasadami obowiązującymi na naszej stronie.

W jaki sposób redaktorzy strony Tripadvisor wykrywają i blokują oszustwa

  • Mamy ponad 15 lat doświadczenia, dzięki któremu wiemy, jak rozpoznawać normalne recenzje oraz typowe zachowania użytkowników oceniających obiekty na naszej stronie. Jesteśmy ekspertami od wykrywania nieuczciwych działań.
  • Wykrywamy i rejestrujemy tysiące punktów danych na godzinę oraz wykorzystujemy je w naszym autorskim procesie wykrywania oszustw.
  • Przed publikacją recenzje są automatycznie filtrowane w celu wykrycia fałszerstw lub niezgodności z zasadami. Proces ten umożliwia nam szybką i dokładną analizę oraz kategoryzację dużej ilości danych.
  • Zatrudniamy ponad 300 osób na całym świecie, które zarządzają przesyłaną treścią — wykrywają, blokują lub usuwają fałszywe recenzje.
  • Po opublikowaniu recenzji umożliwiamy właścicielom obiektów oraz członkom społeczności oznaczenie treści, które ich zdaniem są niezgodne z naszymi zasadami. Wszystkie tego rodzaju zgłoszenia są oceniane i analizowane przez nasz zespół specjalistów ds. treści.
  • Aktywnie walczymy z firmami, które zatrudniają osoby piszące recenzje, a także z właścicielami obiektów kupującymi recenzje. Postępujemy w taki sposób, aby piętnować nieuczciwe działania ludzi, którzy próbują znaleźć luki w naszym systemie.

Jakie kary nakładają redaktorzy strony Tripadvisor na firmy, które są zaangażowane w niedozwolone działania

  • Blokujemy lub usuwamy fałszywe recenzje.
  • Każda wykryta fałszywa recenzja ma negatywny wpływ na pozycję firmy w naszym rankingu podróżnych.
  • Wszystkie obiekty zaangażowane w fałszowanie recenzji mogą zostać przez nas wyłączone z możliwości uzyskania specjalnych odznaczeń, takich jak nagrody Travellers' Choice czy certyfikat jakości.
  • Prowadzimy zdecydowane działania wymierzone w firmy, które oferują poprawę reputacji obiektu przez pisanie na jego rzecz fałszywych recenzji. Gdy przyłapiemy taką firmę na gorącym uczynku, usuwamy wszystkie opublikowane przez nią fałszywe recenzje, a następnie nakładamy kary na jej klientów.

Fakt pozostawienia na stronie Tripadvisor ogłoszenia obiektu, którego przedstawiciele zostali przyłapani na publikacji fałszywych recenzji, może niektórych dziwić. Postępujemy tak, ponieważ niektórzy przedstawiciele firm chcieliby, abyśmy postąpili właśnie w ten sposób. Dzięki temu ich klienci nie mogliby wyszukiwać ogłoszenia takiego obiektu i publikować komentarzy na jego temat. My wierzymy jednak, że klienci mają prawo wiedzieć, jaka jest opinia innych użytkowników strony Tripadvisor.

Ponadto uważamy, że nasza społeczność powinna mieć dostęp do takich informacji.

Dzięki ponad 760 milionom recenzji i opinii na stronie Tripadvisor oraz ponad 490 milionom podróżnych korzystających z niej co miesiąc mamy pewność, że podejmujemy właściwe kroki, aby publikowane treści były aktualne oraz przydatne.

Więcej informacji…

jest dostępnych w centrum pomocy na stronie Tripadvisor.